21. aprīlī kultūras nama „Enerģētiķis” telpās noritēja NVO „Ēku saglabāšanas un energotaupības biroja” (ESEB) rīkotais seminārs „Daudzdzīvokļu ēku atjaunošana – gudra rīcība tagadnei un nākotnei”. Seminārā par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu runāja pārstāvji no Salaspils novada domes, VAS „Attīstības finanšu institūcijas ALTUM” (ALTUM), kā arī pārstāvji no ESEB un SIA „Salaspils Siltums”.
Salaspils novada domes pārstāvis iepazīstināja iedzīvotājus ar pašvaldības sniegto palīdzību iedzīvotājiem ēku atjaunošanai – atbalsts tehniskās dokumentācijas sagatavošanai un grants būvniecībai. Pārstāvis arī norādīja, ka pakalpojuma sniedzējs ir jāizvēlas iedzīvotājiem pašiem, kā arī atbalsts būs pieejams, tikai izpildot noteiktus kritērijus.
Par jauno daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas programmu sīkāk pastāstīja ALTUM pārstāvis. ALTUM arī pats sniegs aizdevumu, tomēr tas būs tikai tajā gadījumā, ja komercbanka būs izsniegusi atteikumu aizdevumam ēkas atjaunošanai. Finansējuma saņemšanai ir noteikti nosacījumi:
- mājas kopējais parāds pēdējā gadā nedrīkst pārsniegt 10% no kopējās mājai piestādītās apsaimniekošanas rēķinu summas,
- ALTUM izsniegtais aizdevums ir ar zemāku kredīta procenta likmi un samazināta granta apmēru.
Ir jāņem vērā, ka atjaunošanas projektam būs jābūt ekonomiski pamatotam. Tā noteikšanai ALTUM mājaslapā ir pieejams kalkulators (saite uz MS Excel failu). Pie ALTUM būs iespējams arī saņemt konsultācijas par dokumentu sagatavošanu, kā arī ALTUM palīdzēs izvērtēt celtniecības uzņēmumu piedāvājumus. Tāpēc ieinteresētie iedzīvotāji tiek aicināti sazināties ar ALTUM un vaicāt viņiem interesējošo informāciju.
Tomēr, lai māja atbalstītu atjaunošanas projektu, ir jāņem vērā vairākas barjeras. Pirmais, ir jāpārliecina, ka māja pieder visiem iedzīvotājiem kopā. Tad ir jāpārvar neuzticēšanās pārējām iesaistītajām pusēm. Kad tas ir izdarīts, ir jādomā par to, kādus pasākumus veikt, un kurš sniegs finansējumu šiem pasākumiem. Noteikti ir jāmin, ka labāk ir veikt visaptverošu atjaunošanu, nevis vienkāršu siltināšanu, jo visaptverošā atjaunošana iekļauti arī mājas saglabāšanas pasākumi, piemēram, sienu remonts vai jumta atjaunošana. Atjaunošanas veikšanu traucē arī nevienlīdzīgās garantijas – 15 gadu komercbankas kredīts un tikai 2-4 gadu garantija celtniecības laikā veiktajiem darbiem. Šiem termiņiem ir jābūt vienādiem, par kuru iespējamību sanākušie rada izbrīnu – „Kurš būvnieks dos 15 gadu garantiju?”
Atbilde uz iedzīvotāju uzdoto jautājumu bija dzirdama nākamajā prezentācijā, kuru rādīja SIA „Salaspils Siltums” pārstāvis. Uzņēmums ir pagaidām vienīgais siltumapgādes uzņēmums, kurš plāno kļūt par energopakalpojuma līguma sniedzēju. SIA „Salaspils Siltumam” jau ir pieredze iepirkumu veikšanā un ir laba kredītvēsture – kas iedzīvotājiem nozīmē vieglāku iepirkuma procesa veikšanu un zemākas procentu likmes. Salaspils siltumapgādes uzņēmums ir arī uzticams, jo ir pašvaldības uzņēmums, kura mērķis nav gūt ātru peļņu un pazust, līdz ar to iedzīvotājiem uzticamāks. Uzņēmums jau ir veicis sagatavošanās darbus – energoauditu, tehnisko dokumentāciju – 3 pilotprojektiem un to pašu veiks arī vēl 3 pilotprojektiem.
Semināra runātāju prezentācijas ir apskatāmas zemāk:
- Guntars Auders „Pašvaldības atbalsts daudzdzīvokļu ēku atjaunošanā”
- Ingus Salmiņš „Pieejamais ES fondu līdzfinansējums daudzdzīvokļu ēku atjaunošanā”
- Kristaps Zvaigznītis „Kādēļ mana māja nav vēl atjaunota?”
- Ina Bērziņa-Veita „Dzīvojamo namu atjaunošana Salaspilī – pilotprojekta gaita un izaicinājumi”
Semināra preses relīze pieejama šeit.